In Koolitamine

Väikerühmajuhtide motivatsioonipäev

2. juunil kutsuti EELK Misjonikeskusesse  Tallinnas Tehnika 115 igasugusest kristlikust väikerühmatööst huvitunuid, et üksteist oma tegevuses vastastikku innustada, julgustada ning häid ideid jagada.

Mõttevahetus Tallinnas oli viljakas ja tõi välja suure rikkuse, mis eri kirikutes ja kogudustes tegutsevate väikegruppide näol olemas on. Gruppe on väga mitmenäolisi. Kasutatakse erinevaid alusmaterjale ja lähenemisi, kuid kõiki ühendab sama eesmärk: kasvada suhtes Kristusega nii isiklikult kui ka osaduses kaaskristlastega.

Päevast jäid sõelale järgmised mõtted:

MIKS VÄIKERÜHMASID VAJA ON?

Pühapäevasel jumalateenistusel ei saa küsida ennast huvitavaid küsimusi. Rühmas saavad inimesed üksteist paremini tundma õppida, nii et koguduses saab tekkida usalduslik, armastav õhkkond.

*

Kristlasena elamine pole lihtne. Meid ümbritsevas maailmas pole kristlus just esikohal, aga väikerühmas saab üksteist kristlaseks olemise teel toetada. Teisi kuulates hakkame rohkem aru saama ka iseendast, õpime sõnastama asju, mida varem pole välja öelnud.

MIDA RÜHM TEEB?

Kord nädalas vaatame kogudusemajas videot „Tähendus Sõnade taga”. Vaja on üles seada vaid arvuti ja projektor, et saada osa Ilkka Puhakka piibliõpetussarjast Youtubes. Pärast võtame teelauas aega mõtete vahetamiseks kuuldu üle.

Õhtut viivad läbi koguduse ilmikliikmed. Õpetaja osaleb jõudumööda, otseseid kohustusi tal siin ei lasu.

*

Kord nädalas loeme kogudusemajas tekste palveraamatust. Süveneme nende sisusse nii üksteise kui ka kirikuisade mõtteid kuulates. Väljaöeldu võetakse kokku pabertahvlil. Mõttevahetus on nii sügav, et polegi mahti tunda puudust suupistelauast, mida veevärgita majas oleks keerukas korraldada.

Õhtut juhib ilmik; vaimulik osaleb tagaplaanile hoides.

*

Naiste piibli- ja palvegrupp on koht, kus inimesed avanevad. Siin saab jagada ja küsida. Ka muidu vaiksed inimesed hakkavad särama, välja tuleb väga huvitavaid asju!

*

Jagame rühmas, mida oleme vahepealsete päevade jooksul teinud ning kuidas on Jumal meid juhtinud. Meil on tagavaraks ka õppematerjal, aga vahel me ei jõuagi selleni – enne saab aeg juba sisukalt veedetud!

*

Kasutame osadusgrupis Rõõmusõnumiringi (www.gladtidings-bs.com/estonia/gtbs/index.shtml) materjale. Osa meie hulgast on juba aastaid koguduses, aga osa tunneb kristlust veel vähe. Selle materjali suunavad küsimused ei eelda varasemat piiblitundmist, vaid sobivad just esmatutvuseks evangeeliumiga.

*

Kindlates kohtades võiks kindlatel aegadel koguneda grupid, kuhu iga soovija saaks soovi korral minna. Need rühmad võiksid olla nagu AA-rühmad, kuid ei pea olema anonüümsed. See võiks olla koht, kus saab end argipäeviti vaimulikult laadida.

KUIDAS GRUPIGA ALUSTADA?

Grupi kokkukutsumiseks valmistudes on kõige olulisem endalt küsida: mis eesmärgil ma seda teen? Läbiviija vastutab Jumala ees kokkutulijate hingede eest, see pole niisama mäng! Liikumapanevaks jõuks saab olla iga hinge pääste soov.

*

Rühmajuhiks saamine on kristlasena kasvamise küsimus. Kas minus on vajalikul määral empaatiat inimeste suhtes?

*

Kui rühm  ei taha alguses kuidagi käivituda, siis ei tasu sellest veel meelt heita, vaid käia ikka koos, kasvõi kahekesi. Palvetada ja Piiblit lugeda saab ju igal juhul!

*

Juht saab rahulikult arvestada sellega, et Jumal ise kõneleb kokkusaamise jooksul inimestega ning vastused esilekerkivatele küsimustele on osalejate sees olemas. Juhi hooleks jääb aidata neid vastuseid lihtsalt välja tuua. On nii julgustav kuulda, kuidas inimesed väljendavadki südamest asju, millest olen ise varem kuskilt lugenud!

KUIDAS GRUPP PÜSIMA JÄÄB?

Kogunemiste puhul tuleb toetuda Jumala sõnale ja palvele, mitte soovile, et „meil oleks tore”. Kui püüda teha vaid inimeste meele järele, siis ei jää kooskäimised püsima. Rühma juhtimiseski peab sisalduma risti kandmine, sest sellega kaasneb ka Jumala vägi. Saame toetuda üksnes Jumalale!

*

Koguduse kodugruppide juhid kogunevad ka omavahel rühmana, et koos koguduse kogenumate töötegijatega tegevust arutada ja küsimusi küsida. Selline hoolekanne tagab, et kodugruppide tegevus püsib koguduse kontekstis, et toimuva kohta on tagasiside nii alla- kui ka ülespoole.

*

Väikegruppides osalejaid tuleb jätkuvalt suunata ka koguduse jumalateenistusele, armulauale. Väikerühm pole koht, kus kujutada ette, et me oleme teistest paremad. Selline meeldetuletus hoiab koguduse terve ja ei teki „konkurentsi” teiste töövormide ega koguduse õpetajaga.

Avaldatud ajakirjas “Meie Misjon” suvi 2018

Järgmine motivatsioonipäev koguduste väikerühmade juhtidele toimub Tartus 8.09. Vaata rohkem siit