Kohvimisjon Myanmaris

„Nii et sinagi oled Myanmaris misjonärina?” küsis Helene ameeriklannalt, kellega olime kohvikus istet võtnud. Naine võpatas ja tasandas häält: „Tss… seda sõna ei tohi siin kasutada.”

Olime külas kohviistanduses Myanmari keskosas, kus juba 20 aastat töötab arengukoostöö raames Melanie. Ta teeb samas ka evangeelset misjonitööd – salaja. Avalikult ei tohi välismaalane Myanmaris budistide seas sellist misjonit teha. Selle asemel võib küll toetada kristlikke kogudusi ja asutusi, nii nagu meiegi oleme toetamas Myanmari luterlikku kirikut siinset teoloogiaõpet arendades, et kohalikud võiksid siis ise oma rahvale rõõmusõnumit kuulutada.

Melaniel oli varem ka politseiga tegemist, kes korraldas tema juurde lausa haaranguid, et leida „seadusevastase misjonitöö” tõendeid. Siis oleks ta tõenäoliselt USAsse tagasi saadetud. Tänapäeval on olukord paranenud ja mitmed mõjukad inimesed on saanud aru tema töö väärtusest kogukonnale. Kohviistanduse maadel on varem kasvatatud nimelt moone, mis on läinud oopiumi valmistamiseks. Põllumeestel polnud palju valida, mis kultuure nad kasvatasid. Moonide eest maksti hästi ja kasvas see samuti hästi. Põllumeeste pered olid niimoodi uimastitootmisest sõltuvad, ehkki ametlikult oli moonide kasvatamine riigis keelatud. Muudatused ei tule kergelt ja pool sajandit kestnud sõjaväevalitsuse alt alles kümme aastat tagasi vabanenud Myanmar on kahjuks ka tänapäeval tuntud uimastitootja.

Damadi lastekodu lapsed

Maapiirkondades on uimastisõltuvus lisaks töötusele üheks suurte probleemide allikaks. Ka meie koostöökirik peab ülal Damadi nimelist lastekodu, et selliste perede lastel kuskil turvaline oleks. Arengukoostöö on külakogukondadele suureks õnnistuseks osutunud: Melanie kohviistanduses on selle kultuuri kasvatamine muutunud kasumlikuks ja seega populaarseks. Siinne looduslähedaselt kasvatatud kvaliteetne kohviuba on välisturgudel nõutud ja külaelanikel on nüüd rohkem valida, mida viljelda.

Kohalikud on Myanmaris harjunud jooma peamiselt teed, aga kohvi on saanud trendikaks noorte linlaste seas. Yangoni kohvikuis võib tihti näha, kuidas noored tellivad seda kallist ja prestiižsset jooki, poseerivad tassiga pilte tehes ning alati isegi ei joo seda tühjaks. Tähtis on, et sõbrad sotsiaalmeedias on nende edukust märganud. Ka nii paistab välja siinne vahe maa ja linna, vaeste ja rikaste vahel. Myanmar ongi kontrastide maa.

Joona Toivanen, Myanmar

Helene ja Joona Toivanen