Misjonär ja tema toetaja

Puhja pastoraadis toimus 10. oktoobril 2020 Lõuna-Eesti koguduste ja EELK Misjonikeskuse koostöös misjonäride ja tugikoguduste päev. Muude teemade seas tutvustasid Soome misjonärid Põlvas, perekond Olenius, ja Tartus töötav Kirsi Vimpari Eesti misjonihuvilistele oma suhteid kodumaiste läkitajatega.

Misjonär eristub tavalisest välismaa spetsialistist eelkõige sellega, et tema töötasu ei tule mitte kindlalt asutuselt, vaid koguneb paljude kristlaste annetustest misjonäri kodumaalt, mida vahendab mõni misjoniorganisatsioon. Ning lisaks eestpalved. Ilma selliste ustavate läkitajateta pole misjonäri töö võõrsil võimalik. Kirsi Vimparit ja perekond Oleniust Eestisse läkitavas Soome Luterlikus Evangeeliumiühenduses on ametis inimene, kelle ülesandeks on neile tugikogudusi leida. Eestis peamiselt noortetööd tegevad misjonärid ise on samuti endale siin töötamiseks toetajaid otsinud.

Salome ja Olli Olenius tütardega elavad Eestis, oma esimesel misjonipõllul alates tänavu kevadest. Seega pole nad jõudnud endale veel väga palju toetajaid hankida. Neil on Soomes kaks tugikogudust ja umbes 130 eraisikust sõpra. Toetajatega peetakse sidet peamiselt sotsiaalmeedia ja kirjade kaudu, mida  saadetakse kuus korda aastas. Tugikogudustes on nähtaval kohal misjonäride pildid ja teave. Kui viiruseoht elu ei  segaks, siis kuuleks Oleniuste tööst kord nädalas misjonikohvikus või mõnedel suurematel koguduse üritustel. Välismisjon on Soomes traditsiooniliselt koguduseelu loomulik osa, mis läheb osadele vägagi korda.

Kirsi Vimparil on viie aastaga tugikogudusi kogunenud seitse. Ainult ühes pole Kirsi saanud veel ise külas käia. Kontaktis on ta eri moel kõigiga. Kirsile on olulised väikesed, aga tähendusrikkad kingid, mis ta on oma toetajatelt saanud. Näiteks küünlajalg, koopia ühe tugikoguduse kirikuhoone vanast küünlajalast. „Mulle on oluline kirjakoht siia juurde, Jeesuse sõnad Jh 8:12: „Mina olen maailma valgus. Kes järgneb mulle, ei käi pimeduses.” Suhtlen nendega lähemalt 4-5 korda aastas. Tean, et nad palvetavad mu eest ja misjoniteema on seal koguduses üldse igati esil.”

Misjonäri võivad toetada ka muud kogukonnad. Kirsi näitab ristikujulist piparkoogivormi, millest läbi vaatamine tuletab meelde võimalust näha kaaslast otsekui Kristuse kaudu. Võtmehoidja soolatopsi ja lambipirni piltide ning kirjaga: „Ole nagu need!” tuletavad meelde kristlase ülesannet olla soolaks ja valguseks.

Kolmandaks teevad misjonäri südame soojaks sotsiaalmeedia kaudu kaasaelajad, kellel on samuti võimalik misjonäri tööd annetustega toetada.

„Enamasti ma kirjutan kirju ja sellega suhtlemine piirdub. Aga kui keegi mõnele kirjale vastab, on see eriti tore! Palju rõõmu võib olla väga väikestest asjadest nagu näiteks õnnitluskaart nimepäevaks. On olemas inimesi, kes ütlevad just õigel ajal toetavaid sõnu,” on Kirsi märganud. „Mul on üldse nii hea meel, et leidub inimesi, kes tõesti tahavad misjonit toetada!”