Uuele Missio Läänemaale mõeldes

EELK Lääne praostkonna kogudused on haaratud ühisest ettevõtmisest: kavandama on asutud Missio Läänemaad 15.-22. augustil 2021 koostöös Misjonikeskuse, Eesti Kirikute Nõukogu ning kohalike omavalitsustega. Plaanitava üritustesarja teema on „Rõõm vabadusest”, et tuletada tänuga meelde Eesti vabanemist 30 aastat tagasi, kui toimus ka esimene missio. Tookord kandis sündmustesari nime „See on sulle” ning viidi läbi koos Soome kristlastega, kes olid vennasrahva kogudustele töös appi tulnud.

1991. aastal alles õpiti soomlastelt, kuidas kristlastena vabas ühiskonnas käituda. Esimese missio korraldamine andis siinsetele kogudustele palju kasulikke teadmisi ja aktiivseid töötegijaid, kellest paljud on ametis tänagi. Vahepeal on sarnast laadi suurüritusi korraldatud veel neli korda (1994, 1997, 2001, 2011), et pöörata kiriku sõnumile jõulisemalt avalikkuse tähelepanu ja kasvada ise ristiusuga paremini kokku.

Missio sündmustesari põhineb kiriku nägemusel oma unikaalsest jumalasuhtest, mille kaudu saab maailma uuendada, kui teadliku kristlasena aktiivselt vastutust võtta. Missiote toetaja algusest peale, peapiiskop emeeritus Andres Põder on öelnud: „Usk ja usaldus Jumala vastu avab reaalsuse selle külje, mis võimaldab enamat kui meie piiratud meeltele paistev tegelikkus eeldada lubab.” Viiel päeval augustis loodetakse taas ellu viia eriilmelisi ettevõtmisi Haapsalus ja üle Läänemaa selleks, et elu võiks jätkuvalt uueneda, kasvada ühtehoidmine ning kodutunne, rõõm ja tänu vaba Eesti eest ning ligimeste teenimine kristlikus võtmes.

Juba 2020. aasta sügisest on Lääne-Nigula koguduse õpetaja ja EELK Misjonikeskuse juhataja Leevi Reinaru koos misjonikeskuse nõukogu liikme Tiina Võsuga külastamas praostkonna kogudusi, et vaadata missio idee igal pool värske pilguga üle ja korjata mõtteid, kuidas iga kogudus võiks tuleval suvel kaasa lüüa. Ikka omanäoliselt ja jõudumööda, kuidas kuskil võimalik ja soovitakse. Ning ikka koos laiema kogukonnaga: „Siinkandis pole hoiakut, nagu oleks kirikurahvas „meie” ja ülejäänud „teie”, vaid kõik on „meie”,” selgitab Tiina Võsu, Lääne-Nigula koguduse sekretär. „Kiriku, omavalitsuste ning muude asutuste ühisettevõtmisi korraldatakse aasta läbi nagu näiteks advendiküünla süütamised, vabariigi või küüditamise aastapäevade tähistamised.”

Tõsi ta on, et noortest on paljud maalt ära kolinud, aga vanemal põlvkonnal paistab teotahet jätkuvat: „Neil kohtumistel on näha, et info on inimesteni jõudnud. Kogudusemajadesse kohale tulla on aidatud kaugemaltki ning üks tuleb välja ühe, teine teise ideega, mis kõik suurtele paberitele kirja pannakse. Eks augustini on aega ja palju võib muutuda meie igaühe elus, piirkonna ja kogu riigi elus, nagu mäletame kasvõi 30 aasta tagant, kui soomlased saabusid Nõukogude Eestisse, aga lahkusid Eesti Vabariigist. Meie asi on olla ustav ja valmis, kui võimalusi avaneb,” kinnitab Tiina.

Lisaks kogudustes moodustatavatele töötoimkondadele saab kord kuus kokku ka missio peatoimkond eesotsas piiskop Tiit Salumäega, kus kavandatakse suursündmuse põhijooni ning Haapsalu linnas toimuvat.

Missio logo on kujundanud Piia Saak. Kujundus on õhuline nagu Jumala Vaim, kes  palvete ja tegude kaudu puudutab südameid sinna rõõmu ja vabadust tuues. Eestile iseloomulik loodus ja rahvusvärvid rõhutavad isamaalist tunnetust, meenutamaks Eesti iseseisvumise taastamist 30 aastat tagasi.

Missio sisust ja olemusest loe juurde siit.